آموزش پیش پیگمان سازی یا پیگمنت تراپی یا دانه مصنوعی دادن به مو

آموزش پیش پیگمان سازی یا پیگمنت تراپی یا دانه مصنوعی دادن به مو

آموزش پیش پیگمان سازی یا پیگمنت تراپی یا دانه مصنوعی دادن به مو با روشهای نوین

خیلی از آرایشگران زنانه و رنگ کاران مو یا حتی متخصصان رنگ مو در استفاده از متد دانه مصنوعی دادن به مو چه در تیره کردن موهای روشن و چه در پوشش سفیدی موها مشکل دارند .

در عمل روشن‌سازی مو های رنگ شده یا رنگ نشده، پیگمنت‌های مو تخریب می شوند. که یکی از مضرات روشن کردن مو است.

همچنین روشن کردن موی تیره سخت است و تیره کردن موی سفید هم به سختی انجام می‌شود، یعنی مو به راحتی رنگ را نمی پذیرد. این تکنیک برای رفع این مشکل است.

این مبحث یکی از تکنیک های دوره آموزش تخصصی رنگ مو که توسط اساتید رنگ مو و یا با شرکت در دوره های تخصصی آموزشگاه آرایشگری زنانه میتوانید یاد بگیرد.

تکنیک رنگدانه یا دانه مصنوعی چیست؟

تکنیک دانه مصنوعی

تکنیک دانه مصنوعی یعنی شما بتوانید رنگدانه های مصنوعی را وارد موکنید . منظور رنگدانه های مصنوعی که فعال نشده باشند . اگر رنگدانه توسط اکسیدان فعال شود شما نمیتوانید بگید ما رنگدانه مصنوعی دادیم . و حتی اون قسمت های تیره مو را شما بیاید به جای رنگدانه های مصنوعی که توضیح خواهیم داد را به صورت مستقیم با  اکسیدان بزنید شما نمیتوانید بگید ما رنگدانه مصنوعی دادیم اون موقع میشه رنگ .

 

طریقه انجام دانه مصنوعی

انجام دانه مصنوعی به این طریقه که ابتدا رنگ مورد نظرتون را در طیف مورد نظر مثلا اگر طیف طلایی کار میکنید 5 یا 4 طلایی اگر زیتونی روش میخواهید کار کنید 4-یا 5 زیتونی.

آموزش دانه مصنوعی دادن به مو

توجه کنید ( این تکنیک برای موهای سفید است ) داخل کاسه رنگ به اندازه 10 یا 15 گرم رنگ خالی میکنید. به اندازه لازم آب مقطر ، همان اندازه ای که شما میتوانید مقدار رنگ تون را کاملا رقیق کنید اضافه کنید .

حدودا  2، 3یا 4 قطره اکسیدان 3 درصد یا 6 درصد به این ترکیب تون  اضافه میکنید .

طریقه استفاده از این ترکیب

این ترکیب یا محلول را به قسمت سفید موها میزنیم بعد از اتمام کار  10 دقیقه مکث میکنیم. بعد از مکث 10دقیقه ای بدون اینکه این رنگدانه های مصنوعی را از روی آنها پاک کنید یا حتی اونها را بشویید شروع میکنید به گذاشتن رنگ های روشن روی موها البته با رعایت اکسیدان 3 درصد یا 6 درصد.

کاربرد دیگر تکنیک دانه مصنوعی

کاربرد دیگر تکنیک پیش پیگمان سازی

یکی دیگه از کاربرد هایی که تکنیک پیش پیگمان سازی یا دانه مصنوعی دارد این است که شما میتوانید در تیره کردن موهای روشن از این تکنیک استفاده بکنید. یعنی اینکه موهایی که با دکلره به پایه های خیلی خیلی بالا رسیده و شما میخواهید اون را تیره کنید معمولا در مراکز رنگ و مش برای بعضی رنگ کارها مشکل است. اکثرا رنگ شون ماندگاری ندارد یا اون رنگ مورد نظر یا تیرگی مورد نظر حاصل نمیشود در این صورت میتوان از این تکنیک استفاده کرد.

 

پوشش سفیدی مو به روش دانه مصنوعی

به این صورت انجام میشود که شما رنگ 5/00 طبیعی  یعنی 5 طبیعی اکسترا یا  4 طبیعی اکسترا  به اندازه 15 الی 20 گرم داخل کاسه رنگ تون خالی میکنید . 2 گرم رنگ قرمز براش اضافه میکنید با اب مقطر کاملا رقیق میکنید چند قطره  مجددا اکسیدان 3 درصد یا 6 درصد میزنید روی قسمت های دکلره شده مو کار میکنید.

پوشش سفیدی مو به روش دانه مصنوعی

مجددا یک مکث 10 دقیقه ای میدهید و شروع میکنید به کار تیره . یعنی رنگ تیره تون را در پایه 5 یا پایه 6  روی موها میزنید و نتیجه خارق العاده این کار را میتوانید ببینید.

تکنیک دانه مصنوعی توسط متخصصان

موارد دیگر استفاده از تکنیک پیگمنت تراپی ، مورد جدیدی است  که در پیج اساتید خارجی میبینید  اگر توجه کرده باشید ماسک های رنگی مانند ماسک به رنگ زرد، ماسک به رنگ آبی، یا ماسک به بنفش دارید مشاهده میکنید دقیقا دارند از این تکنیک تنظیم رنگ یا پیگمنت سازی یا دانه دادن به مو استفاده میکنند.

تکنیک دانه مصنوعی توسط متخصصان

با این تفاوت که در این تکنیک ها از پیگمنت های خالص استفاده میکنند یا از شامپو سیلورها که حاوی رنگدانه های بنفش هستند.

اگر توجه کرده باشید خیلی از کاسه ها بنفش هستند و یا یک ماسک بنفش را دارند روی موها میریزند. اون ترکیب با استفاده از رنگدانه های بنفش درست شده یا شامپو سیلو با ماسک مو قاطی میکنند میزارند روی موها و رنگدانه مصنوعی بنفش را وارد موهایی که زردی دارند میکنند و زردی مو خارج میشود.

اصل مهم در دانه مصنوعی تنظیم رنگ است

یا بعضی وقت ها میبینید که ماسک ها زرد رنگ هستند و دارند روی موها میریزند . اینها با پیگمنت های زرد کار شده مخصوصا اگر بخواند رنگ های گرم کار کنند یعنی اگر بخواند رنگ گرمی را بعد از دکلره بزنند میاند از پیگمنت زرد استفاده میکنند با ماسک مو ترکیب میکنند به روش تنظیم رنگ (یعنی میاند رنگ گرم را روی دکلره ها تنظیم میکنند) و ماسک و ماده زرد رنگ را روی موها میزنند گرمی موها تامین میشود یعنی رفله های زردی که باید در رنگ گرم باشد تامین میشود و در نتیجه شما روی کار و پایان کار زیبایی از این تکنیک ها خواهید دید.

دانه مصنوعی بعد از رنگساژ ها

آموزش پیش پیگمان سازی یا پیگمنت تراپی یا دانه مصنوعی دادن به مو

اگر توجه کرده باشید بعد از رنگساژ هم این تکنیک را روی موها انجام میدند یعنی رنگ مو زده شده و همه کارهاش انجام شده حالا میاند تون زردی براش اضافه میکنند.  یعنی دوباره بهش رنگدانه میدهند. یا زردی رنگساژها را میگیرند باز بهش پیگمنت بنفش میدهند تمام این کارهایی که قبل از انجام رنگ مو انجام میدهید میتوانید حتی بعد از رنگساز هم به راحتی میتوانید انجام دهید.

هنگام رنگ کردن مو چه اتفاقی میافتد؟

هنگام رنگ کردن مو به همان رنگ یا سایه تیره تر، مولکول های رنگدانه مصنوعی جدید به رنگدانه طبیعی مو اضافه می شود که رنگ آن را تغییر می دهد. در حالی که در روشن کردن رنگ طبیعی مو، رنگدانه های طبیعی تیره تر ابتدا باید شکسته شوند و سپس با رنگدانه های مصنوعی جدید جایگزین شوند.

چگونه مو به رنگ مورد نظر درمیاد؟

آمونیاک یک ترکیب قلیایی با اکسیژن و هیدروژن، کوتیکول‌های مو را بلند کرده و باز می‌کند و به مولکول کوچک رنگ اجازه می‌دهد به قشر داخلی نفوذ کند. همانطور که مولکول رنگ توسط پراکسید هیدروژن اکسید می شود، آمونیاک  محیط قلیایی را فراهم می کند و به عنوان یک عامل کاتالیزوری پیوند می دهد و رنگدانه رنگ طبیعی مو را می شکند. ترکیبات مختلف ترکیب رنگدانه رنگ های اصلی، سایه نهایی انتخاب شده را فراهم می کند. بنابراین هنگامی که از ColorB4 برای حذف رنگدانه مصنوعی استفاده می شود، موها به رنگدانه اصلی بر نمی گردند، زیرا به دلیل فرآیند روشن شدن حذف شده است.

چرا رنگ مو پاک نمیشود؟

مولکول های رنگدانه رنگ دائمی بسیار کوچک هستند و به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی به عمق قشر مو نفوذ کنند. اما طبیعتاً این مولکول‌ها در طول شامپو کردن به سادگی از مو می‌ریزند. برای به دام انداختن مولکول های رنگ در قشر، رنگ از آمونیاک مخلوط با پراکسید هیدروژن استفاده می کند.

چگونه رنگ مو را پاک کنیم؟

در حالی که مولکول رنگ کوچک درون قشر مو قرار دارد، یک واکنش اکسیداسیون رخ می دهد و شروع به متورم کردن مولکول رنگ به اندازه بسیار بزرگتر می کند. در نهایت این مولکول به قدری بزرگ میشود که به دام افتاده و قادر به فرار از طریق کوتیکول مو نیست. بنا بر این برای پاک کردن رنگ مو باید این رنگدانه را به اندازه ای کوچک کنید تا از کوتیکولهای مو خارج شود.

 

مشاور رنگ و تریکولوژیست، می‌گوید: بسیاری از مردم اثرات نهایی رنگ را می‌بینند و فکر می‌کنند که همین است. اما تأثیر رنگ بر روی رنگدانه‌های واقعی مو، به‌ویژه برای کسانی که موهای خود را روشن می‌کنند، با چشم غیر مسلح مشهود نیست. آمونیاک رنگدانه را از موهای شما پاک می کند، بنابراین حتی با یک پاک کننده رنگ مو، رنگ بکر اصلی ممکن است برنگردد زیرا رنگدانه های طبیعی توسط خود رنگ از بین رفته اند.

” چهار رنگدانه طبیعی در مو وجود دارد. موهای سیاه و قهوه ای توسط رنگدانه های ملانین و موهای قرمز و بلوند توسط رنگدانه های فئوملانین ایجاد می شوند.

این رنگدانه های طبیعی توسط سلول هایی به نام ملانوسیت تولید می شوند. رنگ طبیعی موها به نسبت رنگدانه موجود، مقدار و مخلوط بستگی دارد.

به شرطی که شما تکنیک های تنظیم رنگ و  پیش پیگمان سازی را بلد باشید.